|
ÕpL
Inimeseõpetus põhikoolis
|
Silva Kärner, Järva-Jaani Gümnaasiumi
õpetaja-metoodik, Inimeseõpetuse Ühingu juhatuse esimees |
|

|
Vajame rohkem sallivust, mõistmist, arutelusid
üksteisest aru saamiseks.
Algklassiõpilastele on inimeseõpetuse tundideks tarvis tööraamatut, kus vajalik materjal oleks koondatud tervikuks, õpetamaks eluks vajalikku.
Just inimeseõpetuse tundides on võimalik jõuda selleni, et õpilased ja õpetaja hakkavad üksteist usaldama. Siis saab diskuteerida eluliste probleemide üle. Mõni võib arvata, et mis tund see selline on, kus käib melu. Kuid just oskus suhelda nii, et kõik saavad oma arvamust avaldada, pakub teadmisi-kogemusi elus toimetulekuks.
5. klassis alustatakse tõsisemate terviseteemadega, 6. klassi õpiaeg kulub rohkem omavahelistest suhetest aru saamisele, väärtuste hindamisele ning 7. klassis püütakse arendada eneseregulatsiooniga seonduvat, õpilased saavad ülevaate murdeea probleemidest.
Inimeseõpetuse tunnid on loomingulised. Õpetamisel saadab edu neid, kes küsivad õpilastelt, mis neid õppekava teemadest kõige enam huvitab. 5. ja 7. klassile on abiks materjal „Sotsiaalsetest toimetulekuoskustest II–III kooliastmele”. Samas tuleb hoolega jälgida, kas ainenõukogu on õppekirjanduse ja abimaterjali heaks kiitnud.
Kasutada saab videofilme ja netimaterjali, aga alati peab sellega kaasnema arutelu, kus õpitakse eristama olulist ebaolulisest ning tuuakse välja nähtu õpetuslik iva.
Õpetan inimeseõpetust koolis juba selle õppeaine katseaegadest alates, kuid iga õppeaasta on olnud erinev, sest ühiskonna muutudes muutub ka laste valmisolek õpitavat omandada.
On tõsi, et õpik ja töövihik seavad ainetundidele liiga kitsad raamid, kuid iga õpetaja võib õpikuteemasid siduda igapäevaelu probleemide ja aktuaalsete päevakajaliste sündmustega. Ikka ja jälle uut otsides saame arendada õpilastes loovust mõttetegevuse arendamiseks.
Inimeseõpetuse teemadering peaks
aitama last iseenda avastamisel ja suhestamisel ümbritseva maailma ning
teiste inimestega. Kahjuks ei jätku pi-kemateks aruteludeks aega kõigil vajalikel teemadel, mis noori köidavad. Näiteks huvituvad 8.–9. klassi noored seksuaalteemadest, 7. klassis käsitletav on ununenud ning vajab kordamist.
|