Jää kahanemine ja lühemad talved on soojeneva kliima silmaga nähtav osa. Foto: Pexels, Melissa Bradley

Kliimanäitus Tartu Ülikooli loodusmuuseumis – ootame õpilasgruppe kliimateemalistele õppeprogrammidele maist novembrini

Jää kahanemine ja lühemad talved on soojeneva kliima silmaga nähtav osa. Foto: Pexels, Melissa Bradley
3 minutit
28 vaatamist
Hall-kärbsenäpp (Muscicapa striata) poegadega. Kliimamuutus mõjutab looduse hooajalisi rütme – rändlindude saabumist, taimede õitsemist, putukate ärkamist. Foto: Veljo Runnel

Tartu Ülikooli loodusmuuseumis on avatud uus näitus „Käega katsutav kliima – mis meist saab“. Loodusmuuseumis eksponeeritakse näitust novembrini, edasi liigub see rändnäitusena. 

Kliimanäitus räägib inimeste igapäevaelu mõjutavatest kliimamuutustest ning nende ulatuslikust mõjust, tagajärgedest meie keskkonnale. Tutvustame nii kliimamuutustega seotud looduslikke protsesse kui ka inimeste tegevuse mõju. Näitus pakub probleemidele ka lahendusi – väiksematelgi keskkonnasõbralikel sammudel on mõju ning igaühel meist on võimalik keskkonna hoidmisesse ja parendamisse panustada.

Head loodusõpetuse, bioloogia-, geograafia-, füüsika-, keemiaõpetajad! Kliimateemalistele õppeprogrammidele oodatakse kooliõpilaste gruppe (klasse) alates maikuust kuni oktoobri lõpuni. Õppeprogramm kestab kaks akadeemilist tundi (90 min). Õppeprogrammile ootame 6.–9. ja 10.–12. klassi õpilasi. Grupi suurus on kuni 25 õpilast (klass), gümnaasiumiõpilastel võib olla veidi suurem. Õppeprogrammi viivad läbi Tartu Ülikooli loodusmuuseumi juhendajad Külli Kalamees-Pani, Margit Hirv ja Tõnu Pani. 

Õppeprogrammis tutvutakse Tartu Ülikooli loodusmuuseumi näitusega „Käega katsutav kliima – mis meist saab“. Näitusel tehakse mitmesuguseid interaktiivseid käed-külge-tegevusi, rühmatööna otsitakse vastuseid ja lahendusi küsimustele ning probleemidele kliimamuutuse teemal. Uuritakse elurikkuse muutuseid seoses tuleviku keskkonna muutustega, näiteks vaadeldakse kaelkirjaku ja viigerhülge elu muutust seoses kliima võimaliku muutumisega. Rühmatöös uuritakse koos õpilastega kliimamuutuste põhjuseid, nende seotust inimtegevusega ning mõju looduskeskkonnale ja elurikkusele. Õpilased uurivad näitusel kliimasüsteemi komponente ja neis esinevaid kliimamuutusi: atmosfäär (õhk), hüdrosfäär (vesi), krüosfäär (jää), litosfäär (maakoor, maapind) ja biosfäär (elusloodus). Uuritakse ja arutletakse, kuidas saame oma igapäevategevuste ja valikutega panustada jätkusuutlikuma ning keskkonnahoidlikuma tuleviku heaks. Õppeprogrammi tulemusena mõistab õpilane inimtegevuse mõju kliimale ja teab kliimamuutuste võimalikke tagajärgi ning kliimamuutustega kohanemise ning leevendamise võimalusi. 

Koolidele on kliimateemalised õppeprogrammid tasuta! Õppeprogrammidel osalemiseks palume registreeruda. 

Infot õppeprogrammide tellimisest leiab muuseumi veebilehel natmuseum.ut.ee, telefonil 737 6076 ja e-aadressil loodusmuuseum@ut.ee.

Näitus ja õppeprogrammid on valminud Tartu Ülikooli, Tallinna Ülikooli ja Oslo Ülikooli loodusmuuseumi kliimamaja koostööprojektis „Transferring knowledge on climate change from Norway to Estonia via state-of-the-art exhibition and an accompanying educational programme“. Projekti toetab Euroopa Majanduspiirkonna ja Norra finantsmehhanismide kahepoolsete suhete fond. 

Näituse valmimisele aitas kaasa Tartu Ülikooli kestliku arengu keskus. 

Näituse ja õppeprogrammide meeskond

Kuraator Arko Olesk (Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia ja kunstide instituut). Õppeprogrammid: Külli Kalamees-Pani, Margit Hirv, Tõnu Pani (Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed). Eksperdid prof Piia Post ja Velle Toll (Tartu Ülikooli füüsika instituut), Grete Arro ja Elina Malleus-Kotšegarov (Tallinna Ülikooli haridusteaduste instituut), prof Jaanus Terasmaa (Tallinna Ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituut). Kujundus Motor OÜ. Teostus Pult OÜ. Produtsent Reet Mägi (Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed).

Kommentaarid

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Õpetajate täienduskoolitus: pärimuspärastlõuna Taevaskojas

Esmaspäeval, 25. augustil kl 15 toimub põhikooli- ja gümnaasiumiastme emakeeleõpetajatele Taevaskodade matkarajal pärimuspärastlõuna. Kolme kilomeetri…

2 minutit

Artome S1 võlu peitub kasutamise lihtsuses ja paindlikkuses

Artome S1 on kasulik abivahend koolidele, muutes õppimise kaasahaaravaks nii klassis kui klassist väljas.

Kompaktsesse ja…

2 minutit

Eestist minnakse vahetusõpilaseks nii Jaapanisse kui ka Ecuadori

„YFU Eesti kaudu välismaale õppima läinud noored on tagasi Eestisse tulles muutunud: nad on tolerantsemad…

3 minutit
Õpetajate Leht