Deniss Kovaljov.

Kellele peaks korda minema haridusasutuste töötajate heaolu?

Deniss Kovaljov.
2 minutit
374 vaatamist

Tripodis oleme aastaid uurinud töötajate heaolu eri organisatsioonides, ettevõtetes ja avaliku sektori asutustes. Meie lähenemise alus on alati olnud põhimõte, et rahulolevad ja motiveeritud töötajad panustavad oma organisatsiooni arengusse ja sujuvasse toimimisse rohkem. Seetõttu peame oluliseks küsida arenguplaanide koostamisel töötajate arvamust ja sellega arvestada.

Meie kogemus on seni keskendunud pigem klassikalistele ettevõtetele ja suurematele avaliku sektori organisatsioonidele, kus käsitletavad teemad ja fookused kipuvad korduma ning variatiivsus on pigem väike. Haridusasutused seevastu on oma ülesehituselt ja töökorralduselt märksa eripärasemad, mistõttu ei ole olnud kerge õigeid teemasid ja küsimusi sõnastada. Samas peame haridusasutuste töötajate, eelkõige õpetajate heaolu väga oluliseks ning leiame, et see väärib senisest suuremat tähelepanu.

Õpetajate, tugispetsialistide ja koolijuhtide heaolu ei ole ainult töötajate rahulolu küsimus, sellel on ka laiem, ühiskondlikum mõju. Haridusasutuste töötajate heaolu on otseselt seotud sellega, kuidas tunnevad end õpilased – kuivõrd turvaline, toetav ja motiveeriv on koolikeskkond. Lisaks aitab heaolu hoidmine tõsta nii õpetajate kui ka haridusasutuste tugispetsialistide ametite mainet ja atraktiivsust. Et töötajate heaolu toetada, on aga vaja kõigepealt asjakohase metoodika abil välja selgitada nende vajadused ja ootused.

Haridusasutuste väljakutsete ja eripärade paremaks mõistmiseks kutsusime kokku üldharidus-, kutseharidus- ja kõrgkoolide esindajatest koosneva fookusgrupi. Arutelust saadud sisend aitas meil töötada välja metoodika, mis sobib paremini haridusvaldkonna vajadustega. Praeguseks on metoodika valmis ning usume, et see võimaldab haridusasutustel oma inimeste heaolu andmepõhiselt ja sihipäraselt juhtida.

Nüüd, kui metoodika on haridusvaldkonna ekspertide abiga põhjalikult läbi mõeldud ja täiustatud, soovime 2026. aastal kaasata heaolu-uuringusse võimalikult palju koole ja haridusasutusi. Tahame algatada süsteemse ja andmepõhise heaolu parandamise protsessi, mis toetab nii haridustöötajaid kui laiemalt ka kogu haridussüsteemi. Usume, et haridusasutuste töötajate heaolu edendamine aitab kujundada positiivseid muutusi kogu ühiskonnas.

Kommentaarid

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Saksamaa duaalõppe kogemus: kuidas siduda kutse- ja rakenduskõrgharidus?

Kuigi kutsehariduse õpe on praktiline ja nüüdisaegne, eelistavad põhikoolilõpetajad jätkuvalt pigem gümnaasiumi. Üheks…

2 minutit

Mida teha, kui sõidad teel loomale otsa?

Eesti teedel tuleb metsloomadega arvestada igal asulavälisel sõidul, kuid eriti kevadel ja sügisel, mil ulukid liiguvad rohkem ringi ja…

4 minutit

Kuivšampoon – kas tõeline päästja või lihtsalt ilutrikk?

Hommikul heliseb äratuskell, aga ärkamise asemel vajutab käsi kordusnupule. Järgmisel hetkel avastad, et oled maganud…

4 minutit
Õpetajate Leht