Põhjamaade üliõpilasliidud kutsuvad tudengeid üles aususele

Nädalavahetustel Klaipedas kohtunud Põhjamaade ja Balti riikide üliõpilaskondade liitude võrgustik (NOM) lahkas kolmel päeval akadeemilist ausust puudutavaid teemasid ning  väljendas muret üha suureneva petturluse üle kõrgkoolides.

Infoühiskonna nüüdisaegsed vidinad tõukavad järjest enam tudengeid lihtsama vastupanu suunas – vastuste väljanuputamise asemel võetakse tihtipeale appi tehnika ning internet, mida mitmetes testides kurjasti ära kasutatakse, seisab Eesti Üliõpilaskondade Liidu (EÜL) teates.

Teisalt soodustavad akadeemilist petturlust paraku ka paljud õppejõud, kes aastast aastasse samu eksamiküsimusi kasutavad või avatud materjalidega teadmiste kontrolle koostavad. NOM-il lahati nende probleemide tagamaid ning otsiti ka võimalikke lahendusi.

Kohtumisel käinud EÜL-i esimehe, Sigrid Västra sõnul ei suuda kahjuks osad õpilased ning ka tudengid mõista, et õppimine on tegevus iseenda hüvanguks. „Tegeledes akadeemilise petturlusega, mis tahes vormis, petetakse ju tegelikkuses iseennast,” sõnas Västra.

Osalejatele tutvustati ka värsket uuringut, mis lahkab akadeemilist petturlust Põhja- ning Baltimaades. Västra sõnul olid paljud kohtumisel osalenud liikmetest esitletud uuringute tulemustest üllatunud. „Näiteks tunnistas uuringu andmetel lausa 92% Soome tudengitest spikerdamist, mis oli aga nende üliõpilasesindajatele suureks üllatuseks, sest mahakirjutamist peeti üsna marginaalseks probleemiks,” ütles Västra.

Lisaks toimunud koolitustele ning töötubadele valmis kohtumise lõpuks ka liitude ühine deklaratsioon, mis kutsub ülesse austama ausaid akadeemilisi tavasid ning taunima petmiskultuuri levikut.

Eesti Üliõpilaskondade Liidu nõunik Külli Kruuspak lisas, et sellise deklaratsiooni vastuvõtmine on igati positiivne, sest probleemi lahendamise esimeseks sammuks on alati selle laiem teadvustamine ja tunnistamine.

NOM (Nordiskt Ordförande Møte) on koostöövõrgustik, kuhu kuuluvad Soome, Rootsi, Norra, Taani, Islandi, Leedu, Läti ja Eesti üliõpilaskondade üleriigilised katuseorganisatsioonid. NOM kogunes esimest korda Taanis Aarhusis 1946.aastal ja kohtub kaks korda aastas. Eesti Üliõpilaskondade Liit kuulub võrgustikku 2006.aastast.

Kommentaarid

Õpetajate Lehel on õigus avaldada teie kirjutatud kommentaar paberväljaandes. Kommentaari pikkus ei tohi ületada 3000 tähemärki. Õpetajate Lehe kodulehe kommentaarid on modereeritavad ja avaldatakse pärast toimetamist hiljemalt kommentaari saatmisele järgneva tööpäeva hommikuks. Lehel on õigus jätta saadetud kommentaar kodulehel avaldamata. Iga kommentaari edastaja arvuti IP-aadress, sessiooni identifikaator ja kommenteerimise aeg salvestatakse andmebaasis. Õpetajate Leht ei vastuta kommentaaride sisu eest!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Esmakursuslased: õpetajaamet on hingelähedane

Nii Tartu kui Tallinna ülikoolis oli tänavu õpetajaks õppima tahtjaid neli korda rohkem, kui oli kohti.

Viimasel…

3 minutit

Kuidas läks vastuvõtt ülikoolide õpetajakoolitusse?

Kolmandat aastat järjest oli ülikoolides suurendatud vastuvõtt õpetajakoolituse ja tugispetsialistide õppekavadele. Õppekohtade arvu kasvust hoolimata pole…

6 minutit

Õpetajate Leht 19. augustil

Esimene suvi, kus polnud kuklas tiksumas ühtegi tähtaega. Kuidas õpetajad sel suvel puhkasid?

Ehkki kooli alguseni on veel kaks nädalat, seavad õpetajad…

3 minutit
Õpetajate Leht