Ma enam ei viitsi. Olen töötanud üldhariduskoolis kümme aastat ning ikka ja jälle peaksin vinguma, et palk on niru. Kui kuskil seltskonnas keegi ütleb: „Oo, sa oled õpetaja, tore ju!“, siis vastan tihti: „On jah tore, ma naudin ja armastan enda ainet, aga …“
Miks peab see „aga“ sinna järgi tulema? Ma ei tea. Lihtsalt tuleb, sest, olgem ausad, rohkem tasu võiks saada muidugi. Ja ma ei tea, kui palju teised saavad, sest palgast ei räägita otse ja ausalt. Olen juba harjunud, et teen lisaks õpetamisele muid töid, ja saan hakkama. Mõnikord saan käia ka väljas söömas ja mõte, et saaksin korra aastas osta Ganti, Tommyt või Calvin Kleini, annab tunde, et polegi nii paha – keskklass olen vast ära. Aga siis mõtlen, et mul pole lapsi ja kaaslane on ka.
Räägime siis otse rahast. Ilustamata. Meediast käib läbi igasugu numbreid, keskmisi ja muud infot. Täiskohaga töötav õpetaja saab 1412 eurot kuus. Ei tundugi ju nii halb. Aga võtame maksud sellest maha ja kätte jääb umbes 1167 eurot (palgakalkulaatori järgi). Kui paljud läheksid keskeltläbi 1200 euro suuruse kuupalga eest tööle? Mina lähen. Paljud lähevad. Akadeemilise kraadiga inimesed vaevalt. Me käime tööl siiski raha pärast. Muidugi on võimalus olla klassijuhataja, juhendada muid projekte jne. Kes teeb, see jõuab!
Õpetaja palgast räägitakse mitu korda aastas ja siis tunnen end juba nagu mingi eriline olend, keda peaks pidevalt ümbritsema vinguhais. Ütlen ausalt, et ma olen palgaga juba leppinud ja eks inimene harjub kõigega.
Ma ei viitsi enam vinguda. Ja see ongi kõige kurvem, et ma olen alla andnud.
Minu meeleolu sobivad edasi andma Toe Tagi read:
Me pappi ei saagi, me pappi ei saagi
Me pappi ei saagi, pole mõtet kartagi
Kulutused meil samas tõusevad taevani
Me pappi ei saagi, a kas on vajagi
Ja me pappi ei saagi, me pappi ei saagi
Me pappi ei saagi, pole mõtet kartagi
Kulutused meil samas tõusevad taevani
Me pappi ei saagi, a kas on vajagi
Lisa kommentaar